morfologia u kota

Badanie krwi u kota – morfologia – o czym mówią wyniki?

Jeśli robiłeś badanie krwi u kota i nie wiesz jak interpretować wyniki badań to możesz zapoznać się z tym wpisem. Badanie krwi to jedno z najczęściej wykonywanych badań zwierząt. Takie badanie daje ogólny ogląd na to w jakim stanie znajduje się kot, czy nie rozwijają się jakieś choroby w organizmie zwierzak.

Badanie krwi u kota

Koty potrafią długo ukrywać chorobę, często widoczne objawy sa dopiero, gdy już stadium jest zaawansowane. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne badanie krwi u kota. Tyczy się to wszystkich mruczków również tych, które wyglądają na zdrowe. Wczesne wykrycie choroby to zawsze klucz do skutecznego leczenia.

Morfologia będzie informować o liczbie czerwonych krwinek, białych oraz liczbie płytek krwi. Mówi także o procentowym stosunku jaki w całości krwi stanowią krwinki czerwone oraz o stężeniu hemoglobiny w krwinkach czerwonych. W badaniu pojawia się obraz krwinek czy mają prawidłową wielkość oraz kształt.

Ocena rozmazu krwi pozwala znaleźć niektóre drobnoustroje chorobotwórcze. W przypadku wybranych chorób konieczne może być wykonanie rozmazu, który pozwoli ocenić jak funkcjonuje szpik kostny, określa się młodociane formy krwinek.

Badanie biochemiczne krwi pozwoli ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Poszczególne wartości referencyjne mogą się różnic w zależności od laboratorium ponieważ każde ma swoje normy, które nieznacznie mogą się różnić. Różne mogą być jednostki, w których parametry są wyrażane, dlatego podanie dokładnych norm nie będzie możliwe. Na wyniku badań będą podane wyniki a jednocześnie wartości referencyjne.

Krwinki czerwone są najliczniejsze i maja transportować tlen do tkanek. Przenoszenie tlenu będzie możliwe dlatego, że zawierają czerwony barwnik w postaci hemoglobiny, która wiąże tlen. Czerwone krwinki tworzą się w szpiku kostnym w śledzionę są magazynowane i degradowane.

Badanie krwi kota

Wzrost liczby krwinek czerwonych:

Może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych między innymi odwodnieniu ale także chorobach takich jak czerwienica prawdziwa. Niekiedy występuje spadek liczby czerwonych krwinek, co również świadczy o problemach zdrowotnych. Między innymi może być to oznaka krwotoku, pasożytów we krwi, chorób nerek

Hemoglobina (Hb, HGB)

To czerwony barwnik erytrocytów, który odpowiada za przenoszenie tlenu. Dlatego krew, która płynie w naszych tętnicach jest w jasnym kolorze i jest bogata w tlen a ta która płynie w żyłach ma kolor ciemnoczerwony i mniej tlenu. Zwiększenie poziomu to nadkrwistość, która może się wiązać z odwodnieniem. Spadek może wynikać z przewodnienia.

Hematokryt (Ht, Hct, PCV)

Hematokryt to objętościowy odsetek jaki w krwi stanowią erytrocyty. To jeden z najważniejszych parametrów, gdy chodzi o morfologię. Należy go łączyć z białkiem całkowitym. Wzrost oznacza nad krwistość, odwodnienie, zmniejszenie objętości osocza. Spadek to niedokrwistość, która może mieć różne tło między innymi zatrucie wodą.

Wskaźniki czerwonokrwinkowe (MCV, MCH, MCHC)

Wskaźniki czerwonokrwinkowe to element, który pozwala określać różnorakie niedokrwistości. Zarówno podwyższenie jak i obniżenie wyniki to oznaka niedokrwistości, jednak różne będą przyczyny tych problemów.