choroby skóry u kota

Choroby skóry u kota – kiedy kot ma problemy skórne?

Nawet jeśli regularnie staramy się sprawdzać stan skóry naszego zwierzaka i tak niektórych chorób nie będzie się dało unikać. Choroby skóry zazwyczaj nie będą problemowe i będzie można je spokojnie wyleczyć. Choroby skóry jakie się pojawiają objawiać się będą zaczerwienieniem, wykwitami, wypryskami, krostkami, strupkami, łuszczeniem się naskórka czy wypadaniem włosów.

Odpowiednia terapia będzie możliwa wyłącznie, gdy trafnie zostanie postawiona diagnoza. Jeśli ktoś podejrzewa, że kociak zmaga się z chorobą skóry powinien zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Nie powinno się samemu leczyć zwierzaka, ponieważ można tak doprowadzić do wielu zdrowotnych problemów. Kuracja sposobami domowymi może doprowadzić do większej ilości problemów niż korzyści.

Choroby skóry u kota na tle alergicznym

Kłopoty ze skorą, okrywą włosową, zewnętrznym przewodem słuchowym, spojówkami czy śluzówkami mogą wynikać z wielu różnych czynników. W diagnostyce bierze się pod uwagę schorzenia tła alergicznego, zaburzenia hormonalne, choroby przemiany materii, niedobory makro oraz mikroskładników. Braki w witaminach, błędy w diecie, choroby pasożytnicze. To wszystko może mieć istotny wpływ na stan skóry kota i decydować o pojawiających się problemach. W zależności od rodzaju objawów schorzenia lekarz weterynarii będzie kierował na specjalistyczne badania.

Na podstawie ich wyników dopiero będzie można podejmować konkretne leczenie. To właśnie lekarz będzie w stanie dokładnie określić po przeprowadzonych badaniach jakie może być podłoże chorób, które dotyczą kota i tym samym podjęcie stosownego leczenia stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Problemy skórne u kota

W zależności od tego jakie są objawy kliniczne z jakimi przychodzimy do weterynarza ten będzie kierował na badania specjalistyczne. Dopiero właśnie te specjalistyczne badania będą kwestia decydująca o tym jakie leczenie w przypadku danego zwierzaka zostanie zastosowane.

Choroby skóry u kota na tle bakteryjnym

W przypadku podejrzenia, że choroby skóry mają charakter bakteryjny bądź grzybiczy będzie trzeba wykonywać także dodatkowe badania mikrobiologiczne, by określić charakter problemu. Będzie chodziło tutaj o wymaz, ewentualnie posiew czy antybiogram. Po określeniu czynnika chorobotwórczego i badaniu wrażliwości na antybiotyki lekarz będzie zalecał zastosowanie odpowiedniego dla danego zwierzaka postępowania. Będzie to zarówno leczenie miejscowe jak i też działanie ogólne. Trzeba jednocześnie przy tym pamiętać, że niektóre schorzenia jak gronkowce leczy się bardzo długo i trudno, dając czas na wznowienie procesów chorobowych. Jeśli chodzi o takie przypadki należy się zastanowić nad podniesieniem odporności zwierzaka, dając mu autoszczepionkę albo też inne specyfiki o działaniu immunostymulującym.

Naszym zadaniem będzie regularne sprawdzanie tego w jakim stanie znajduje się skóra zwierzaka. Dzięki temu zmiany jakie zauważymy zostaną szybko wykryte, co zaowocuje krótszym i skuteczniejszym leczeniem. Dobro zwierzaka powinno być dla nas bardzo ważne i warto zadbać o to, by tych różnych problemów skutecznie unikać.