zabawy z kotem

Jak bawić się z kotem, by poczuł się jak król dżungli?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie powinno to stanowić większego problemu i zabawa z kotem będzie jak bułka z masłem. Czy jednak na pewno tak będzie? Jak należy właściwie bawić się z kotem, jakie wykorzystywać techniki, by ta zabawa dawała frajdę i wam i kotu.

Zabawa to sposób na to, by uwolnić pokłady energii, pozwala zachować w sprawności mięśnie oraz umysł kota. Zwiększa poziom kociej szczęśliwości a także zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych problemów jak gryzienie czy drapanie ludzi, załatwianie się poza kuwetą.

Aby bawić się z kotem można wyobrazić sobie, że jest się kotem. Warto uklęknąć na podłodze i zobaczyć jak pokój wygląda z kociej perspektywy. Zamykamy oczy i skupiamy się na pozostałych zmysłach. Jakie czujemy zapachy, jaka jest podłoga, zapamiętujemy wszystkie wrażenia jakie się pojawią. Zabawa z kotem może przypominać polowanie a zabawki powinny mieć w sobie coś ze zdobyczy to będzie skuteczny sposób na to, by w jakieś mierze aktywizować kota i doprowadzić do tego, że będzie z ochotą się bawił. Najlepiej wybierać kolory zabawek czerwone i żółte, ponieważ na takie kot najlepiej reaguje. Dobrze sprawdzą się piłeczki, wędki z piórkami, myszki. Dobrze sprawdza się laser, którego światełko jest ruchliwe i chaotyczne, dlatego będzie przyciągać mruczka. Na pewno kot będzie chętnie sięgał po zróżnicowane zabawki, dlatego nie powinniśmy obawiać się eksperymentowania. W ten sposób będziemy mogli skutecznie osiągnąć swój cel.

Jeśli bawimy się w polowanie warto wiedzieć, że każde polowanie ma cztery cykle: szukanie zdobyczy, czajenie się, pogoń i złapanie ofiary. To właśnie te cztery etapy powinny być w każdej zabawie interkatywnej z kotem. Na pewno nie ma sensu ułatwianie zadania kotu. Dajmy mu się wybiegać, wykazać sprytem, zmęczyć. Wtedy kot będzie zadowolony i spełniony po takiej zabawie. Jeden pełny cykl powinien mieć około 15 minut, by kot się zmęczył, ale nie zamęczył

zabawka dla kota

Zabawa z kotem nie jest walką z zwycięstwo. W takiej zabawie zawsze zwycięzca jest jeden i jest znany już przed zabawą i jest to kot. Dla nas sama zabawa ma być frajda. Natomiast kot będzie chciał być myśliwym i dlatego właśnie ma wygrać. Na koniec zabawy zawsze więc kot musi załapać swoja zdobycz, a więc pochwycić myszkę i piórka z kociej wędki, wtedy można powiedzieć, że polowanie zostało dopełnione.

Z kotem nie bawimy się dłońmi czy stopami, ponieważ kot powinien być nauczony, że ludzkie części ciała nie służą do zabawy. Jeśli tak będziemy robić i zaczepiać do rękami kot podrośnie a niestety te złe nawyki jakie wykształcimy w nim już pozostaną. Dlatego zawsze do zabawy trzeba wybierać zabawki i takiej zasady koniecznie będzie trzeba się trzymać.

Zabawy z kotem

Złe nawyki jeśli będą się pojawiać trzeba je szybko korygować. Jeśli pies atakuje ręce czy nogi powinno się mieć zawsze pod ręką zabawkę, dla kota, by ewentualnie na takie zachowanie szybko zareagować. Jeśli już będziemy widzieć, że kot szykuje się do ataku na nas wtedy szybko można będzie reagować i dać mu zabawkę. Warto dążyć do tego, by zachowania kota przekształcić w kierunku pożądanej aktywności z tych zachowań, które nie są odpowiednie i budują złe nawyki.