kastracja kota i jego sterylizacja

Kastracja kota a jego sterylizacja. Na czym polega różnica?

Powszechna opinia jest taka, że kotki są sterylizowane a kocury się kastruje. Jednak różnica będzie polegać w rzeczywistości na czymś innym. Nazwy sterylizacja oraz kastracja są stosowane powszechnie zamiennie w odniesieniu do kotek a drugi do kocurów. Zabiegi maja taki sam skutek, ale są między tymi zabiegami różnice. Czym więc różni się kastracja od sterylizacji?

świadomy a także odpowiedzialny opiekun powinien brać pod uwagę zabieg kastracji. To zabieg, który pozwoli ograniczyć niekontrolowane rozmnażanie się u kotów wychodzących, dzięki temu ogranicza się populację bezdomnych zwierzaków.

Kastracja a sterylizacja

Kastracja to zabieg chirurgiczny, który będzie polegał na wycięciu gonad. W przypadku kocurków będzie to usuwanie jąder, a w przypadku kotek wycinanie jajników oraz macicy. Jeśli chodzi o sterylizację jest to zabieg, który wykonuje się przez podwiązanie nasieniowodów rozrodczych. W przypadku kotki będzie to usuniecie jajników albo podwiązanie jajowodów. Ten zabieg uniemożliwia zapłodnienie kotki, jednak może być tak, że dalej będzie miała rujki, które są uciążliwe. Sterylizacja nie będzie również chronić przed potencjalnymi problemami ze stanami zapalnymi macicy. Mogą pojawiać się torbiele na jajnikach, zwierzę będzie narażone na nowotwory.

Obecnie lekarze weterynarii coraz bardziej odchodzą od wykonywania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji. Pozostawienie części narządów rozrodczych nierzadko wiązało się z nowotworzeniem. Większość osób stosuje określenie sterylizacja, ponieważ kastracja ma dla nich wydźwięk negatywny i źle się kojarzy. To zaś dalej przyczynia się do tego, że to błędne określenie się powtarza. W taki sposób również utrwala się swego rodzaju przekonanie, co do tego jak dany termin ma być użytkowany. Skoro powszechnie tak są używane te określenia nie powinno być zaskoczenia, że istnieje także przekonanie o tym, że kastracja jest dla kotów a sterylizacja dla kotek.

Sterylizacja kota

Zalety kastracji

Niektórzy twierdzą, że wszystko uzależnione jest od charakteru zwierzęcia, jednak nie da się ukryć, że kastracja kota rzeczywiście ma całkiem sporo zalet. Przede wszystkim będzie można skutecznie eliminować problem niekontrolowanego rozmnażania. Kotkę nie męczą cyklicznie zachowania związane z rujką jak uporczywe miauczenie czy uciekanie. Kastracja wpływa także korzystnie na zdrowie. To ważne, ponieważ dzięki niej będzie można chronić się przed ropnym zapaleniem macicy.

Wykastrowanego kocura nie będą tak bardzo kusić długie wędrówki. To mniejszy awanturnik i w czasie spacerów nie będzie zaczepiał innych kotów. Będzie można również uniknąć bójek między kotami. Jest także możliwe, że taki kot stanie się bliższy właścicielowi, będzie chciał spędzać z nim więcej czasu. Wielu właścicieli zmaga się z problemem znaczenia terenu przez kota. Po kastracji tego problemu już nie będzie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli zbyt późno kot będzie kastrowany i wcześniej już przyzwyczaił się do znaczenia terenu to i tak dalej będzie to robił i kastracja nie będzie pomocna.