kocimiętka i kot

Kocimiętka i inne rośliny bezpieczne dla kota

Najczęściej kot będzie miał zabawkę czy drapak, a czy można dać kotu jakąś roślinę? Jakie kwiaty są dla kota bezpieczne jak np. kocimiętka? Kwiatek nie musi być piękny, ale najważniejsze, by był przede wszystkim bezpieczny. Można mówić o trzech gatunkach roślin, które będą odpowiednie dla kota: kocimiętka świeża albo suszona, kozłek lekarski a więc waleriana i suszone liście aktinidii, której owocem jest kiwi.

Wspólną cechą jest to, że rośliny te dają kotu dużo przyjemności. A dodatkowo jeśli nawet zwierzak zje taką roślinę nic się nie wydarzy.

Kocimiętka – 10 minut odlotu

Wśród tych roślin najłatwiej dostępna będzie kocimiętka. Zawarte w liściach terpeny są zbliżone w swojej budowie i działaniu do feromonów, które wywołują u kotów stan euforii. Pojawia się rozluźnienie, mruczenie, tarzanie się, ochota na zabawę oraz pieszczoty. Mimo silnego działania na mruczki, które będzie podobne do narkotycznego odurzenia kocimiętka jest elementem bezpiecznym i nie będzie powodować uzależnienia. Reakcja utrzymuje się kilkanaście minut, po czym kot nie jest nią zainteresowany. Kolejne zainteresowanie pojawi się po kilku godzinach.

Najlepsza z doniczki

Kocimiętka może być uprawiana przez cały rok. Możemy ja spokojnie mieć w domu w doniczce. Po tym jak dojdzie do ścięcia gałązek nie wyrzuca się pozostałych łodyg i korzeni, po jakimś czasie pojawiać się będą nowe pędy. Najsilniej działać będą świeżo suszone listki i gałązki. Kupna kocimiętka niestety może być zwietrzała. Około 10% kotów pozostaje nieczułych na działanie zioła. Jest to najczęściej bezpośrednio związane z uwarunkowaniami genetycznymi jakie będą dotyczyć zwierzaka. Słaba reakcja będzie także w przypadku młodych kotów i czasami również, w przypadku gdy chodzi o nieco starsze koty.

Rośliny przyjazne kotom

Podwójna euforia

Można także zdecydować się na kupno kozłka lekarskiego i po jego sproszkowaniu wcierać w kocie akcesoria. Dobrym wyborem jest susz z aktinidii. Łączyć będzie w sobie dwa rodzaje substancji, które mają działanie euforyzujące na koty.

Kocie szaleństwo na parapecie

Jeśli mamy kota w domu nie musi to oznaczać, że nie będziemy mieli już żywych roślin. Świetnym wyborem będą zioła. Mamy przynajmniej kilka produktów, które bez problemu będzie można zastosować i świetnie się sprawdzą.

Bazylia – poprawia trawienie i samopoczucie zwierzaków, ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe, niektóre koty podgryzają jej listki.

Melisa – wykazuje działanie rozluźniające oraz będzie poprawiać nastrój, zmniejsza stres, dodawana może być również do kocich karm

Kolendra siewna – ważne zioło w kuchniach całego świata. Ma działanie moczopędne, uspokaja, poprawia trawienie.

Koper ogrodowy – wpływa bezpośrednio na lepsze procesy trawienne, poprawia apetyty i zmniejsza ciśnienie krwi. Będzie dobrym wyborem, gdy chodzi o koty, które mają problemy z nerkami.

Tymianek – to produkt, który na niektóre koty może działać jak kocimiętka, pobudza oraz skutecznie zachęca do zabawy, ma korzystny wpływ na skórę i sierść, wykazuje działanie przeciwpasożytnicze.