łupież u kota

Łupież u kota – skąd się bierze i co robić, gdy się pojawi?

Czy widzisz na sierści kota białe płatki? Jeśli tak to może być łupież. Skąd się bierze i jak można sobie z nim poradzić? Koty tak samo jak ludzie cierpią na różnorakie skórne przypadłości. Ale skąd łupież? To problem, który rzeczywiście mruczków dotyczy. Przyczyny jego pojawienia się mogą być prozaiczne, jednak nigdy nie można tego lekceważyć. Warto wiedzieć czemu łupież się pojawia i jak sobie z nimi radzić.

Koty tak samo jak ludzie mają różne skórne przypadłości. Jeśli chodzi łupież przyczyny mogą być rożne, jednak w rzeczywistości jest to proces złuszczania się naskórka. To całkowicie naturalny proces regeneracji skory. Martwić należy się dopiero, gdy skala łuszczenia się staje się intensywna i ilość na sierści jest bardzo duża.

Przyczyny mogą być rzeczywiście różne. Może być to zima, w tym okresie bowiem łupież jest większy. Ciepłe kaloryfery zmniejszają wilgotność powietrza a to wpływa na stan skóry. Rozwiązaniem będzie nawilżać, lub po prostu umieszczenie ręcznika mokrego na kaloryferze. Na jakość skory wpływać będzie również słońce. Kot, który zbyt często ma z nim kontakt również naraża się na wysuszenie. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne preparaty, które odpowiadają za nawilżenie kociego futerka i pomagają utrzymać kota w zdrowiu przy upałach. Kremy z filtrem są konieczne, gdy kot pozbawiony jest sierści. Na łupież wpływać będzie również używanie nieodpowiednich kosmetyków. Takie złej jakości albo nie przeznaczone dla zwierząt mogą powodować, że pojawi się łupież, dlatego powinno się unikać ich stosowania.

Zapobieganie łupieżu u kota

Problem z łupieżem może także wynikać z odwodnienia organizmu, ponieważ to również powodować będzie wysuszenie skóry. Może to być związane z różnorakimi dolegliwościami jak biegunka czy wymioty. A te znowu mogą wynikać z różnorakich schorzeń. Oprócz zapewniania czystej wody trzeba także będzie poszukać źródła problemów, by je eliminować. Niekiedy łupież to również wynik alergii. Kot źle reaguje na odświeżacze powietrza, zapachowe żwirki do kuwet. Jeśli widzisz, że kot się mocno drapie to może oznaczać, że pojawia się problem alergii.

Warto pamiętać, że łupież może być także wynikiem złej diety. Czasami jakiś składnik karmy będzie decydował o tym, że pojawi się łupież. Alergie pokarmowe często wynikają między innymi z mięsa z kurczaka. Koty maja problem z białkami zbóż. Warto sprawdzać karmę, którą podaje się kotu. Należy dokładnie kontrolować jak wygląda skład wybieranej przez nas karmy. Na tej podstawie będzie można ocenić jej jakość. Jeśli pojawia się alergia pokarmowa będzie można zmieniać karmę albo wyłączać cześć składników pokarmowych, by ocenić, który z tych podawanych składników powoduje alergie pokarmowe. Również otyłość może być problemem, który powoduje pojawienie się łupieżu. Dlatego warto zadbać o to, by u naszego kota ten problem nie miał miejsca.

Warto zauważyć, że problem łupieżu może wynikać także z pasożytów jakie będą atakować naszego kota. Ten problem dotyczy rzeczywiście wielu zwierząt, więc warto zastosować specjalne preparaty przeciwpasożytnicze.