nowotwór u kota - objawy

Nowotwór u kota – 8 objawów, które powinny wzbudzić czujność

Rak atakuje nie tylko ludzi ale także zwierzęta. Jednak jeśli wcześnie uda się rozpoznać chorobę pomyślne leczenie będzie możliwe. Nowotwór u kota to dla wielu właścicieli jak koniec świata. To choroba, która jest mocno wyniszczająca. Jednocześnie dla leczenia najważniejsze jest wczesne rozpoznanie. Trzeba będzie obserwować zwierzaka, ponieważ są objawy, które powinny naszą czujność pobudzać i warto o tym wiedzieć.

Wzdęty brzuch

Nie można tego mylić z nadwaga. Otyłość u kota będzie wymagać naszej interwencji, ale nagłe powiększenie się rozmiaru brzucha powinno nas niepokoić. Twardy i wzdęty brzuch może świadczyć o tym, że rozwija się guz. Jeśli kot wzdryga się na próbę dotyku również powinno być to alarmujące.

Przewlekła utrata wagi

Niektóre koty są z natury szczupłe – po prostu taka będzie ich uroda. Jeśli jednak kot ma dietę zwykłą i zaczyna nagle chudnąć z miesiąca na miesiąc dzieje się taka sytuacja to będzie to oznaczać, że coś niepokojącego ma miejsce i w związku z tym będzie trzeba szybko reagować przeprowadzając badanie.

Brzydki zapach z pyszczka

Niemiła woń z jamy ustnej zwierzaka to bardzo często związane z tym, że coś zjadł, co niekoniecznie było świeże. Poza tym również bardzo często to właśnie wynik guzów. Niepokój powinny wzbudzać nagłe zmiany w sposobie przeżuwania. Jeśli widać, że zwierzak ma trudności specjalista musi go szybko obejrzeć.

Większe węzły chłonne

To bardzo charakterystyczne grudki pojawiające się w okolicach szczeki albo tylnych łapek. Podobnie jak u ludzi powiększenie może wynikać ze zwykłej infekcji ale może to być również wynik rozwoju chłoniaka. Diagnoza będzie możliwa po biopsji albo cytologii.

Guzy

Wszelkie zmiany w postaci grudek pod skórą czy podejrzane naroślą powinny budzić nasz niepokój i powinny zachęcać nas do wizyty u specjalisty, który będzie mógł zbadać i ocenić co to za zmiana i co ewentualnie będzie można z nią zrobić.

Objawy nowotworowe u kota

Kaszel

Koty mogą wydawać różnorakie odgłosy, ale kaszel zawsze musi budzić nasz niepokój i powinien wzbudzić stan gotowości. Szczególnie, gdy będzie występował u starszego zwierzaka i będzie to kaszel suchy. Taki rodzaj to często objaw raka płuc. W postawieniu diagnozy pomagać będzie rentgen.

Biegunka albo wymioty

Od czasu do czasu takie problemy mogą się pojawiać. Szczególnie gdy kto zje nieco trawy tak może się dziać. Jeśli problemy żołądkowe utrzymują się dłuższy czas to będzie alarmujące i będzie trzeba wykonać odpowiednie badania.

Krwawienie nieznanego pochodzenia

Jeśli pojawia się krwawienie i nie wiemy jakie ma pochodzenie, nie wynika z rany. Krwawienie w moczu to zawsze bardzo alarmujące i trzeba na to zwracać uwagę. Najlepiej będzie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który będzie mógł ocenić co się dzieje.

Nowotwór u kota – ostrożności nigdy za wiele

Jeśli zauważymy takie objawy u kota będzie trzeba szybko zdecydować się na wizytę u weterynarza, by w ten sposób ocenić czy u kota nie pojawia się problem. Szybka reakcja jest bardzo ważna, zdecydowanie zwiększa szanse na wyleczenie.