robaki u kota

Robaki u kota. Jak często odrobaczać kota?

Zarobaczony kot będzie podupadał na zdrowiu, dlatego właśnie odrobaczanie kota to bardzo ważna kwestia, o której zawsze trzeba pamiętać.

Robaki u kota nie zawsze muszą od razu dawać konkretne objawy, które mogą sygnalizować, że ten problem istnieje. To choroba, która powoli i podstępnie niszczy zdrowie kota. Dlatego właśnie odrobaczanie będzie bardzo ważne, jeśli chcemy, by kot był w dobrej kondycji i mógł się prawidłowo rozwijać. Zaniedbania mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób.

Jakie objawy

Do najczęściej pojawiających się objawów u zarobaczonego kota zaliczyć należy większą apatyczność, wymioty, spadek wagi. Dodatkowo sierść u takiego kota jest matowa, apetyty, może być mniejszy albo większy w zależność od tego jakie pasożyty zaatakowały naszego kota. Może się zmagać z biegunkami albo z zatwardzeniem. Zauważyć można, że mruczek, jeśli ma robaki będzie niespokojny i dość często macha ogonem.

Pasożyty są niebezpieczne dla osobników młodych. Dlatego do ukończenia trzeciego miesiąca życia należy kota co dwa tygodnie odrobaczać. Potem zwierzak, jeśli będzie wychodził na zewnątrz musi być odrobaczany przynajmniej raz na trzy miesiące. Jeśli jest to zwierzak domowy można to robić rzadziej. Jednak nie można całkowicie z tego rezygnować, ponieważ nawet jeśli kot nie wychodzi z domu to właściciele przynoszą z dworu bakterie, zarazki, larwy. Zawsze odrobaczenie musi mieć miejsce, gdy wracamy z kotem z wakacji. Jeśli chodzi o plan odrobaczania najlepiej będzie tego typu działania konsultować z weterynarzem, by podjąć najlepszą możliwą drogę, która to ułatwi.

Jak rozprzestrzeniają się robaki?

Mogą pojawiać się z pokarmem, gdzie zalękły się larwy, z mlekiem matki, z odchodami, przez kontakt z innym zwierzakiem, który ma robaki, przez skore, przez pchły, które miedzy innymi są żywicielami dla tasiemca.

Jak odrobaczyć kota - odrobaczanie

Wykonanie odrobaczenia to konieczność, ponieważ robaki powodować mogą zaburzenie powstawania odporności poszczepiennej. Dlatego właśnie odrobaczenie musi mieć miejsce zawsze przed szczepieniem. Dodatkowo robaki powodują utratę wagi ciała, wycieńczenie organizmu, zahamowanie wzrostu, zmatowienie sierści, jej wypadanie, ataki padaczkopodobne, problemy neurologiczne, a jeśli dojdzie do perforacji jelit może mieć miejsce nawet śmierć.

Jak wygląda terminarz odrobaczania kotów:

pierwsze – 3 tydzień życia

drugie – 5 tydzień życia

trzecie – 7 tydzień życia

czwarte – 3 miesiąc życia

piąte – 6 miesiąc życia

koty dorosłe – raz na kwartał

W jaki sposób można chronić kota przed robakami?

Najważniejsze co możemy zrobić to regularne oraz profilaktyczne odrobaczenie kota. Stosować można środki przeciwko pchłom. Nie powinno się podawać surowego mięsa, a jeśli chcemy to zrobić musimy wiedzieć z jakiego jest źródła. Jeśli chcemy unikać robaków trzeba będzie dbać o higienę naszego zwierzaka i dlatego właśnie bardzo ważną kwestią będzie regularne sprzątanie kocich odchodów. To taka kwestia, której nie można lekceważyć, należy to robić, by usunąć potencjalne siedliska bakterii w otoczeniu kota.