pielęgnacja sierści kota

Sierść kota – jak pielęgnować koty krótko i długowłose?

Sierść kota to taki element, który może nam powiedzieć wiele między innymi o stanie zdrowia zwierzaka. Jak powinno się ją pielęgnować, by doskonale wyglądała. Sierść powinna być puszysta i lśniąca. Przede wszystkim musi być jednak zdrowa. Do czesania trzeba przyzwyczajać już młode kociaki.

Ich włos nie będzie długi, więc zabieg nie sprawia przykrości maluchowi, a na pewno ułatwi pielęgnację w przyszłości. Jeśli połączy się czesanie z zabawą, to może kot czuć się w trakcie tego przyjemnie.

Persy

Pielęgnacja tych kotów będzie najbardziej pracochłonna. Persy trzymane w domu przez cały rok linieją. Dlatego wymaga się codziennego przynajmniej półgodzinnego szczotkowania. Ważny będzie specjalistyczny sprzęt przy tych kotach. Potrzebny będzie grzebień z rzadkimi, długimi, metalowymi zębami, grzebyk z gęstym krótkim zębem. Postawić będzie można także na specjalną metalową szczotkę z zakrzywionymi drucikami, osadzone w elastycznej gumie. Szczotka z twardego włosia również będzie istotnym dodatkiem. Podstawowy zabieg jaki będzie konieczny to rozczesywanie. Do tego celu używa się grzebienia o rzadkich, długich zębach. Kołtuny rozplątać należy palcami. Gdy po sierści przesuwa się grzebień bez problemu wtedy zmieniamy go na gęsty.

Wyczesywanie zaczyna się od grzbietu, nie zapomina się o bokach, brzuchu i łapach. Persy kołtunią się w pachwinach oraz pod pachami, dlatego te miejsca trzeba szczególnie przypilnować. Kolejna czynność w czasie pielęgnacji to pudrowanie futra talkiem albo pudrem dla niemowląt. Posypuje się korpus, nadmiar należy strącić. Po chwili dokonuje się wyczesania dokładnie z użyciem gęstego grzebienia a następnie włosianą szczotką. Zabieg sprawi, że futerko będzie bardziej puszyste i mniej podatne na kołtunienie.

Jak dbać o kocią sierść

Jeśli chodzi o ogon przeczesuje się go delikatnie z użyciem grzebienia z długimi zębami. Ta ozdoba u kotów perskich jest pokaźna, ale wymaga jednak najmniej zabiegów. Jedyny problem jaki może się pojawić to przetłuszczenie u nasady ogona, gdzie będą gruczoły łojowe. Jeśli tak się dzieje to w takim przypadku to miejsce myjemy ciepłą wodą z dodatkiem szamponu dla kotów albo z delikatnym szamponem dla dzieci. Potem mocno pudrujemy a po kilku godzinach dokonujemy wyczesania.

Sierść kota krótkowłosego

To oczywiście futro, które będzie wymagało mniej pracy i będzie mniej czasochłonne pod kątem pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu gęstym grzebieniem i włosianą szczotka wyczesać martwe włosy, szczotka usuwać kurz. W przypadku reksów będzie można zamiast włosianej szczotki zdecydować się na użycie gumowej. Reksy mają krótką i bardzo delikatną sierść, dlatego trzeba szczególnie uważać na zadrapania.

Sierść kota długowłosego

Koty z dłuższą sierścią będą bardziej wymagające niż koty krótkowłose i trzeba im poświęci nieco więcej czasu. Jednak będzie to znacznie mniej czasu niż w przypadku persów. Gładkie, jedwabiste futra, które się nie kołtunią tak szybko jak u persów. Potrzebują jednak dobrego wyczesania dwa razy w tygodniu zwracając uwagę na pachwiny oraz kryzę. Koty norweskie a także maine cony maja grubsza sierść i wtedy to czesanie trzeba realizować częściej.