zabawki dla kota

Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?

Koty kochają różnorakie zabawy i zabawki. Dla nich nawet przedmiot codziennego użytku może być świetną zabawą. Jednak nie wszystkie zabawki są dla kota bezpieczne. Trzeba będzie dbać o bezpieczeństwo kotów na każdym kroku.

To co może na pierwszy rzut oka wydawać się świetnym sposobem na to, by zająć na jakiś czas kota w praktyce może się okazać takim elementem, który będzie stanowił zagrożenie dla życia czy zdrowia. Koty chętnie się bawią, sięgają po kłębki wełny, kulki z papieru, kartony, foliówki. Jakie więc zabawki powinny być unikane?

Zakazane zabawki dla kota

Każdy dobrze zajmujący się kotem właściciel powinien wiedzieć, które zabawki mogą być zagrożeniem dla zwierzaka. Podajemy taką listę produktów, które mogą mieć właśnie niebezpieczną dla kota formę.

Folia i foliowe torebki

Koty bardzo chętnie sięgają po foliówki, ale one są dla nich bardzo niebezpieczne. Połknięte kawałki foli mogą utknąć w jelitach i doprowadzić do martwicy. Kawałki folii są niewykrywalne przez RTG i dlatego nie będzie wiadomo co się dzieje. Dlatego lepiej zabawkę z wszyta folią niż sama folię do zabawy, ponieważ może być bardzo niebezpieczna.

Wszelkie sznurki, kable, kłębki wełny to zabawki bardzo popularne wśród kotów, jednak trzeba pamiętać, że taką zabawkę będzie można podawać wyłącznie pod naszą kontrolą. Może bowiem dojść do sytuacji, w której takie sznurki czy kable oplotą szyję zwierzaka i może nawet dojść do uduszenia, dlatego na takie sytuacje trzeba bardzo uważać. Dobra zabawa oczywiście dla zwierzaków będzie dawała dużo radości, jednak musimy dbać by była to zawsze zabawa, która będzie w 100% bezpieczna, a z tym jak wiadomo bywa różnie.

Przedmioty niebezpieczne dla kota

Kawałki sznurka zakazane

Takie elementy jak kawałki sznurka zawsze będą zakazane i to całkowicie. Warto pamiętać, że takie elementy mogą utkwić w przewodzie pokarmowym i mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla zwierzaka. W takiej sytuacji tylko rozcinanie kota pomoże, ale nie zawsze nawet wtedy uda się jego życie uratować.

Koraliki luzem

Wszelkie małe elementy, koraliki nie mogą być podawane do zabawy, ponieważ może dojść do połknięcia i w takiej sytuacji nawet może dojść do uduszenia zwierzaka.

Lama – anielskie włosy

To chyba wybitne zagrożenie, ponieważ to jakby połączenie foliówki ze sznurkami, a więc tak naprawdę dwa elementy, które są bardzo niebezpieczne dla zwierzaka.

Osy i pszczoły

Te owady są niebezpieczne ze względu na możliwe użądlenie. Jeśli do niego dojdzie będzie to grozić opuchlizną albo uduszeniem. Może dojść do niebezpiecznego dla życia zwierzaka szoku anafilaktycznego.

Bezpieczne zabawki

A jakie zabawki dla kota będą bezpieczne?

Można dawać mu kulki z papieru, filcu, woreczki, myszki, piłeczki z wszytą kocimiętka, pudelka kartonowe i kartonowe torby, ćmy, muchy, myszy. Jeśli kot będzie próbował łapać żywe myszy to trzeba pamiętać, że bardzo ważne będzie miedzy innymi regularne odrobaczenie takiego zwierzaka. To kwestia, której nie można lekceważyć, ponieważ kontakt z myszami może być niekiedy niebezpieczny, jeśli nie zadba się o higienę zwierzaka.